Blog
16. august 2023
Pondelkové Slnko - fotosféra a chromosféra našej dennej hviezdy. Stále je čo pozerať, čučal som do Lunta snáď hodinu, potom som spravil nejaký cvak. Ten pohľad na protuberancie, filamenty a celkovo na všetko to, čo nám pohľad na Slnko ponúka, proste neomrzí.
Lunt LS50THα/B600 ZWO ASI178MM30%z2000frames (3,68ms gain10)SharpCap, AS!3, imppg, Affinity Photo
14. august 2023
Ďalším objektom, na ktorý som otočil zostavu pri fotomaratóne počas pozorovania Perzeidov je naša najbližšia galaxia M31 v súhvezdí Androméda, vzdialená približne 2,5 milióna svetelných rokov. Na fotke krásne vidno jej špirálne ramená okolo centra galaxie, pozeráme sa na ňu ale zboku. Galaxia v Androméde je o niečo väčšia, než naša Galaxia a rovnako ako tá naša, má satelitné galaxie - M32, ktorú vidno na fotke tesne nad M31 a galaxia M110, ktorú vidíme na fotke pod hlavnou galaxiou. V čiernobielej verzii viac vynikne kontrast medzi galaxiou a hviezdnym popredím, fotky nájdete v Galérii.
Nikon D3200, SkyWatcher Evostar 72ED, SkyWatcher Star Adventurer 2iISO1600, 20x30s, 10 dark framesDeepSkyStacker, Affinity Photo
13. august 2023
Počas včerajšej noci som pofotil aj nejaké DSO popri sledovaní Perzeidov. Prvý z nich je guľová hviezdokopa M13 v súhvezdí Herkules, vzdialená od Zeme približne 23 000 svetelných rokov. Ide o jednu z najjasnejších guľových hviezdokôp obsahujúca desiatky tisíc starých hviezd na okraji našej galaxie. Na fotografii som zachytil aj galaxiu NGC6207 vzdialenú 64 miliónov svetelných rokov - ten úzky fliačik napravo nižšie od M13. Inak na celej fotografii (táto je len výrez) som napočítal 8 ďalších galaxií, ale to je iný príbeh, neskôr dám fotku aj s označenými galaxiami.
Nikon D3200, SkyWatcher Evostar 72ED, SkyWatcher Star Adventurer 2iISO1600, 20x45s, 10 dark framesDeepSkyStacker, Affinity Photo
12. - 13. august 2023
Tento rok sa stretli všetky potrebné podmienky na to, aby sme mohli pozorovať maximum meteorického roja Perzeidy v plnej kráse. Mesiac tesne pred novom vychadzajúci po jednej v noci a jasné počasie. A tak sme sa samozrejme vybrali do prírody, ďaleko od svetla mesta, aby sme si tú krásu vychutnali. Vizuálne pozorovanie dopĺňalo fotografovanie najprv širšieho poľa Mliečnej cesty, následne fotografovanie deepsky objektov - guľovej hviezdokopy M13, planetárnej hmloviny M27, galaxie M31 a M33 alebo dvojitej otvorenej hviezdokopy h a χ Persei, teda NGC869 a NGC884. Spomínané objekty sme samozrejme pozorovali aj vizuálne a k ním sa pripojili ešte guľová hviezdokopa M71, otvorená hviezdokopa M34 a tiež planéty Saturn a Jupiter s mesiacmi. Ku koncu pozorovanie sme si prehliadli už aj M45 Plejády, čo je neklamný znak toho, že sa blíži jeseň. Čo sa týka samotných Perzeíd, počas asi 4 hodinového pozorovania sme zahliadli cez 50 meteorov, z ktorých niekoľko bolo nádherné jasných a dlhých, zanechavajúcich dlhotrvajúce stopy. No radosť pozerať.
2. august 2023
Vo večerných hodinách sme navštívili Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom prvýkrát. Film o sondách Voyager, po ňom prechádzka po aktuálnej oblohe a základná orientácia na nočnej oblohe v sále planetária. A na záver pozorovanie na terase v čase pred východom Mesiaca a krátko po tom. Po oblohe sa premávali síce oblaky ale i tak sme videli cez ďalekohľad okrem iného aj krásnu dvojhviezdu Albireo, planetárnu hmlovinu M57, guľovú hviezdokopu M13 alebo galaxiu M51. Celkovo sme boli s návštevou veľmi spokojní a ďakujeme. A určite sa v budúcnosti ešte zastavíme. Viac fotiek nájdete v sekcii AstroTour
25. júl 2023
Ako sa vytvárajú úchvatné fotografie slnečnej chromosféry? Na videu vľavo ukazujem premenu a v článku ďalej popisujem ako k tej premene dochádza.
Napísal som pre vás postup ako vytváram nádherné fotografie slnečnej chromosféry. Je to postup, ktorý som sa naučil od ostatných na rôznych fórach a ktorý som si časom vlastnými skúsenosťami doladil k môjmu obrazu.
Celý članok si môžete prečitať v tomto návode v sekcii Tipy a návody.
15. júl 2023
Dnes som v rámci Dňa otvorených dverí v Astronomickom ústave SAV v observatóriu na Skalnatom Plese videl konečne na vlastné oči aktuálne najväčší teleskop na Slovensku - ďalekohľad typu Cassegrain-Nasmyth s priemerom primárneho zrkadla 1,3 metra. Pohľad to bol okuzlujúci a bol som z toho skutočne nadšený. V tento deň sme sa zastavili aj v Starej Lesnej, kde sídli Astronomický ústav SAV. V areáli sa nachádza aj náučný chodník. Je to príjemná prechádzka pomedzi jednotlivé budovy observatória s množstvo informácii. Viac fotiek je v sekcii AstroTour
8. júl 2023
Dnešné Slniečko
Na dnešnom Slnku sme mali možnosť vidieť krásne ohýbajúce sa filamenty, hlavne v západnej časti disku, kde skupina filamentov vytvára takmer kruhovú útvar, množstvo flokulových polí a na juhovýchode fakt obrovskú slnečnú škvrnu, ktorá je mimochodom niekoľkokrát väčšia než naša planéta. Po obvode bolo vidno tiež veľké množstvo krásnych protuberancií najrôznejších tvarov a veľkostí a pri vizuálnom pozorovaní slabo viditeľné spikule. Pohľad, ktorý nikdy neomrzí.
Lunt LS50THα/B600 ZWO ASI178MM30%/2000frames (3,27ms gain10)/(1,57ms gain10)SharpCap, AS!3, imppg, Affinity Photo