Perzeidy

Perzeida, Image Credit: Jared Tennant via Wikimedia Commons 

Azda najznámejší a jeden z najproduktívnejších meteorických rojov sa nezadržateľne blíži. Meteorický roj Perzeidy je každoročne viditeľný od približne polovice júla do polovice augusta, s maximom okolo 12./13. augusta. Jednou z výhod tohto meteorického roja je dátum výskytu, teplé letné počasie je ideálne pre každého, kto má záujem vidieť svoj prvý meteor. Meteory vychádzajú z rovnakej oblasti na oblohe, toto miesto sa nazýva radiant, ide však iba o našu perspektívu, podobne ako sa koľajnice v diaľke akoby zbiehali do jedného bodu. Radiant meteorického roja Perzeidy sa nachádza, ako už názov napovedá, v súhvezdí Perzeus, presnejšie takmer na rozhraní súhvezdí Perzeus, Žirafa a Kasiopeja, tesne pod známym a výrazným "W", ktoré predstavuje práve spomínané súhvezdie Kasiopeja. V auguste môžeme túto časť hviezdnej oblohy vidieť pomerne vysoko nad severovýchodným obzorom v neskorých večerných hodinách. 

Kam sa ale pozerať? Niektorí odporúčajú, že najlepšie je sa pozerať smerom na asterizmus Pegasov štvorec v súhvezdí Pegas či na ďalší asterizmus, Veľký voz. Meteory sa ale objavujú po takmer celej oblohe a tak nespravíte zle, ak sa budete dostatočne dlho pozerať na oblohu nad sebou a určite uvidíte niekoľko ticho padajúcich meteorov. Samozrejme pomôže vhodné pozorovacie miesto ďaleko od svetiel. Tento rok praje pozorovaniu aj fáza Mesiaca. Ten bude v období maxima pred prvou štvrťou a tak bude náš prirodzený satelit zapadať už okolo desiatej večer. 

Väčšina meteoroidov, vďaka ktorým máme toto krásne divadlo, pochádza z materiálu vyvrhnutého z komét, ktoré sa dostali do vnútornej časti Slnečnej sústavy. Perzeidy boli prvým meteorickým rojom, ktorý bol spojený s kométou po tom, ako si astronóm Giovanni Schiaparelli všimol podobnosť obežnej dráhy meteorického prúdu s dráhou kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá bola pozorovaná v roku 1862. Táto kométa obieha Slnko s periódou približne 130 rokov, posledné príslnie, teda bod, kedy je teleso najbližšie k Slnku, bolo v roku 1992, čo sa prejavilo aj zvýšením aktivity meteorického roja Perzeidy na úroveň niekoľkých stoviek meteorov za hodinu. Meteorickým prúdom, čo je oblasť, v ktorej sú rozptýlené častice vyvrhnuté z kométy, Zem pravidelne prechádza v tomto období, meteoroidy obsiahnuté v tomto prúde následne prechádzajú atmosférou našej planéty, v ktorej narážajú do molekúl ovzdušia vo výške 85 až 115 kilometrov, ich kinetická energia vystavuje atómy vzduchu ionizácii a nabudí ich, teda excituje. Tým sa atómy posunú na vyššiu energetickú hladinu, pričom vzniká svetlo. A práve toto svetlo pozorujeme ako meteor. Častice Perzeíd sú však malé na to, aby dosiahli povrch Zeme v podobe meteoritu. Rýchlosť meteorov v tomto roji je väčšinou najvyššia pred maximom, kedy dosahujú rýchlosť približne 59km/s a patria medzi jasnejšie meteory. Keďže hustota meteorického prúdu je rozdielna, počet meteorov sa môže meniť v priebehu niekoľkých hodín. Je preto dobre pozorovať už niekoľko noci pred aj po predpovedanom maxime. 

Ak sa teda chcete pokochať pohľadom na tmavú nočnú oblohu prerušovanú množstvom meteorov, vyberte sa za mesto, ďaleko od svetiel, sadnite, alebo lepšie, ľahnite si na karimatku či spacák a čakajte. Oplatí sa. Nezabudnite však na teplé oblečenie, pretože aj v lete môžu byť noci pomerne chladné. Prajem vám krásne pozorovania plne zážitkov.


Andrej Duboš