Blog

Ebicykl - Slovenské nekonečno, 21. júl 2024

V tomto roku sa uskutočňuje už 41. ročník astrocyklo akcie Ebicykl a tento rok cesta vedie aj po slovenských miestach. Prvou zastávkou bol Púchov a tu si pripravil pre všetkých prednášku astronóm a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc.. Stretnúť sa s touto legendou českej a slovenskej astronómie bol pre mňa sen a tak som si to nemohol nechať ujsť. Pre mnohých je vzorom a veľa ľudí nasmeroval k astronómii a záujmu o vesmír. Veľakrát som ho videl v televízii, relácie "Okná vesmíru dokorán" a "Hlubinami vesmíru", na internete som pozeral jeho prednášky, či počúval rozhovory a čítal napríklad každoročné "Žně objevů" v časopise Kozmos. V púchovskom kine si pre nás pripravil prednášku o meteoroch, meteoritoch, asteroidoch a planétkach. Skvelá prednáška sa niesla v duchu faktov ale i občasného humoru. Pána Grygara sa dá počúvať celé hodiny. Na koniec nasledovalo podpísanie knihy Písně kosmické a spoločná fotografia. Stretnutie, na ktoré nikdy nezabudnem.

Dnes sa v Kamennej Porube pri Žiline konala pod záštitou hvezdárne Galileo akcia s názvom 'Vesmír okolo nás'. Tak sme sa na ňu samozrejme vydali. Nakoľko aktuálne panujú veľmi vysoké teploty cez deň, počkali sme až na podvečer. Cesta ubehla rýchlo a na miesto sme dorazili pri západe Slnka. Čakali nás stánky so suvernírmi, kde som hneď nakúpil, čo si môžete pozrieť v sekcii Astro koník. Ďalej bola možnosť vyskúšať si virtuálnu realitu, mobilné planetárium, niekoľko atrakcií pre deti. Ale hlavné lákadlo boli nafukovacie a svietiace modely Mesiaca a Marsu a pozorovanie Slnka a nočnej oblohy. Práve na prelome dňa a noci boli modely najkrajšie, takže nasledovala séria fotiek. Počasie úplne neprialo, obloha bola večer pokrytá rozpadávajúcou oblačnosťou z ďalekých búrok a vysoká oblačnosť. Mesiac presvital cez oblačnosť, tak sme si ho aspoň na chvíľku obzreli cez ďalekohľad. Posedeli sme si, dali občerstvenie a pomaly pobrali domov. Na akcii sme strávili okolo dvoch hodín, teploty boli už príjemné a atmosféra ešte príjemnejšia. Celkovo sa mi akcia páčila a určite sa tu vrátim a prídem si pozrieť aj samotnú hvezdáreň Galileo, ktorá sa tu v obci nachádza.

Dnes večer sa opäť objavili nízko nad severným obzorom Nočné svietiace oblaky (NLC - Noctilucent Clouds). Sezóna tohto fenoménu trvá práve okolo letného slnovratu a tieto striebristé závoje je možné pozorovať pár minút po západe a pred východom Slnka. Vznikajú v horných vrstvách zemskej atmosféry, vo výškach až 80 kilometrov. Na to, aby sme ich mohli pozorovať, musia byť správne podmienky a tak ich nie je možné vidieť každý večer a nakoľko sú viditeľné len niekoľko desiatok minút, ide o pomerne vzácny jav. Sezóna trvá asi do polovice júla, takže ešte určite bude príležitosť ich vidieť. Moje fotenie trvalo asi 20 minút, okolo 21:45 som zachytil prvú správu o ich výskyte a tak som zobral foťák a statív a rýchlo na stanovište. Fotil som medzi 22:15 až 22:30 a vznikli tieto krásne dve panorámy.

Vitaj späť AR3664! Pred dvoma týždňami sa lúčila aktívna oblasť, ktorá spôsobila historickú geomagnetickú búrku a vytvorila nádhernú polárnu žiaru aj nad Slovenskom. Za svoj pobyt na privrátenej strane Slnka vyprodukovala 12 slnečných erupcií najvyššej triedy X. V týchto dňoch sa nám opäť po otočke začína vynárať na východnom okraji Slnka a teda môžeme povedať, že táto aktívna oblasť je naozaj vytrvalá a prežila už jednu celú otáčku našej dennej hviezdy okolo svojej osi. Je menšia ako keď sa s nami lúčila ale stále magneticky zaujímavá a už stihla vyprodukovať jednu X-kovú erupciu. Jej nové označenie je AR3697. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať nasledujúce dni a či k nám opäť vyšle koronálnu hmotu v dostatočnom množstve aby spôsobila znovu zaujímavé vesmírne počasie. V jej okolí vidíme v chromosfére pravdepodobne zvyšky eruptívnej protuberancie. V severnej časti disku pozorujeme ďalšiu aktívnu oblasť, ktorá prežila otočku a v minulej fáze natočenia k Zemi produkovala silnejšie erupcie. Tá ma aktuálne označenie AR3691 a vidíme v nej niekoľko väčších slnečných škvŕn ale menej výrazné flokulové polia.V chromosfére Slnka pozorujeme na okrajoch disku množstvo krásnych protuberancií najrôznejších tvarov a veľkostí. Okraj je nimi doslova posiatý.