O mne

Každý amatérsky astronóm má svoj príbeh ako sa k tomuto krásnemu koníčku dostal. Odmalička mám blízko k prírode, rád sa vyberám do hôr a na nepoznané miesta. Nočná obloha ma vždy fascinovala, pohľad na nebo posiate množstvom hviezd vo mne vyvoláva pocit pokoja a zároveň obdiv. Najväčší zlom u mňa nastal pravdepodobne v roku 1997, kedy popri nás prelietavala kométa Hale-Bopp. Mal som na ňu perfektný výhľad z okna a tak som takmer každý jasný večer ticho hľadel, v nemom úžase som stál v okne a nemohol som sa od nej odtrhnúť. Ďalšie momenty, ktoré mi zostanú v pamäti boli zatmenie Slnka 11. augusta 1999 a prechod Venuše popred slnečný disk 8. júna 2004, ktorý som pozoroval na hvezdárni. 

Prvýkrát som začal pozerať na hviezdy vlastnými očami. Potom som dostal skladačku ASTRO-CABINET 90. Mám ju doteraz. Je to fakt hračka ale mne to stačilo a cítil som sa ako skutočný astronóm. Ako žiak základnej školy som pravidelne navštevoval okresnú knižnicu, vďaka čomu som získal prístup k množstvu kníh o vesmíre a astronómii. Pamätám sa ako som vždy s úžasom pozeral na obrázky a fotografie všetkých možných vesmírnych objektov a predstavoval si ako pri nich letím a navštevujem ich. 

Postupom času som ale začal vážne rozmýšľať nad tým, že by som seriózne pozoroval. Ako každý začínajúci astronóm-amatér by som mal vedieť rozoznať aspoň tie najznámejšie súhvezdia na oblohe, inak by som bol stratený. Tak som si zaobstaral knihu "Báječný svět hvězd" s podtitulom "Jak se stát hvězdářem" od trojice autorov Jiřího Dušeka, Pavla Gabzdyla a Jana Hollana. Je to vskutku veľmi dobrá kniha, z ktorej som sa dozvedel mnoho informácii, rád a návodov. Po prečítaní som bol nabitý vedomosťami a mohol som konečne "profesionálne" obrátiť zrak na oblohu. Bez problémov som našiel peknú otvorenú hviezdokopu M45 Plejády, načervenalú bodku Mars či M42 Veľkú hmlovinu v Orióne. Potom bol čas, kedy som vyrástol z hračky ASTRO-CABINET 90 a pozeral som občas cez rôzne ďalekohľady, väčšinou len malé turistické, niekedy sa pritrafil aj triéder. Toto obdobie trvalo nejaký čas. Ale nakoniec som si povedal, že s tým musím niečo urobiť. Písal sa rok 2010 a ja som si kúpil reflektor typu Newton - Celestron AstroMaster 114/1000 na paralaktickej montáži. Od toho okamihu objavujem nekonečné krásy vesmíru, ktorý nás obklopuje a stále udivuje. Postupom času sa mi výbava rozrastá o ďalšie ďalekohľady a pomôcky na pozorovanie, planetárne, hmlovinové a slnečné filtre, astronomické kamery alebo slnečný chromosférický ďalekohľad Lunt LS50THα, s ktorým môžem pozorovať dynamické procesy v chromosfére Slnka. A práve naša domovská hviezda ma natoľko uchvátila, že sa v aktuálnom období zameriavam predovšetkým na solárnu astronómiu.

V súčastnosti som členom Slovenského zväzu astronómov (SZA) a podieľam sa na popularizácii astronómie predovšetkým prostredníctvom všadeprítomného internetu. Občas píšem články, ktoré si môžete prečítať na tejto stránke, písal som články pre projekt ALTAIR.SK, na sociálnej sieti Facebook som administrátorom stránok Amatérska astronómia a Vesmír - Nočná obloha, zároveň spolupracujem s Facebook stránkou Vesmír. Niektoré moje články boli publikované aj na ďalších astronomických weboch.


Verím, že i vás vesmír udivuje a preto sa nezastavíte a budete hľadieť na oblohu s úžasom a pokorou. Vy, čo začínate, nevzdávajte to a pokračujte. Čaká vás neuveriteľná, dobrodružná cesta pri objavovaní nekonečných diaľav vesmíru.