Hmlovina Helix

Zachytiť túto nádhernú hmlovinu som chcel už dlho, keďže však z naších končín sa dostáva len nízko nad južný obzor, na jej bezproblémové fotenie je potrebné mať splnené niektoré podmienky. Tie sa mi naskytli pred pár týždňami. Južný obzor som mal len mierne osvetlený, fotil som niečo cez hodinu a celkový čas integrácie je presne hodinu a 10 sekúnd. Hmlovina sa dostala v tom čase len okolo 20 stupňov nad obzor, takže s výsledkom som za týchto podmienok naozaj spokojný.

NGC7293 je planetárna hmlovina v súhvezdí Vodnára vzdialená od Zeme približne 655 svetelných rokov a ide teda o najbližšiu planetárnu hmlovinu. Prezýva sa Slimák alebo Helix, ale nájdeme aj pomenovania ako Božie oko, či v popkultúre známe Sauronovo oko. Vznikla odhodením vrchných vrstiev hviezdy podobnej nášmu Slnku na sklonku jej života pred asi 12 500 rokmi. Následne po nej zostalo odhalené jadro v podobe bieleho trpaslíka, ktorý svojim pôsobením vyvoláva žiarenie okolitých plynov. Vonkajšia obálka bola odhodená na začiatku, druhá - vnútorná, ktorú vidíme vo vnútri nad zeleným vnútrom, bola odhodená pred asi 6 500 rokmi. Skutočný priemer hmloviny je 3 až 5 svetelných rokov a takto podobne by mohla vyzerať planetárna hmlovina, ktorú stvorí aj naše Slnko po spotrebovaní svojho paliva v podobe vodíku a neskôr hélia. 

Hmlovinu je možné pozorovať aj menšími ďalekohľadmi, na tmavej oblohe s výhľadom na juh. Keďže plošnú jasnosť má nižšiu, treba mať tmavú oblohu a hlavne južným smerom žiadne zdroje svetelného znečistenia.