Azda najznámejšie zoskupenie galaxií nájdeme v súhvezdí Leva, podľa ktorého aj dostalo svoje pomenovanie - Levov Triplet. A keďže v tomto období je najvhodnejšia doba na jeho pozorovanie a fotenie, neváhal som a využil jasnú oblohu na jeho zvečnenie. Pozostáva z troch špirálnych galaxií M65, M66 a NGC3628, ktoré sú vzájomne gravitačne spojené. Nájdeme ich v juhovýchodnej časti súhvezdia Lev na spojnici hviezd θ Leonis a ι Leonis. Za dobrých podmienok ich je možné pozorovať už menšími ďalekohľadmi, mne sa už pri pozorovani triedrom za svitu dorastajucého Mesiaca podarilo určite identifikovať najjasnejšiu z nich M66 a pri väčšom sústredení by som určite identifikoval aj M65. Súhvezdie Leva je typické jarné súhvezdie, takže začiatok jari je to najvhodnejšie obdobie.
Najbližšia a najjasnejšia galaxia v tomto zoskupení je M66, vzdialená približne 33 miliónov svetelných rokov, na fotografii ju nájdeme dole vpravo. Jej zvláštnosťou je jej tvar, napriek tomu, že ide o špirálnu galaxiu, v ďalekej minulosti došlo k blízkemu stretu s ďalšou galaxiou, čo malo za následok zmenu jej tvaru a nahustenie hmoty v centrálnej časti. Veľký zhluk neutrálneho vodíku je dokonca vizuálne viditeľný ako nápadné a neobvyklé špirálne rameno v popredí galaxie. V o niečo väčšej vzdialenosti sa nachádza galaxia M65, na fotografii tá pekná ukážková špirálna galaxia hore vpravo. Jej vzdialenosť je približne 37 miliónov svetelných rokov od Zeme. Pozeráme sa na ňu pomerne pod ostrým uhlom, galaktické ramená preto nie sú hneď jasné, s ostatnými galaxiami došlo len k slabej interakcii a celkovo ide o tak trochu driemajúcu galaxiu. Obsahuje málo plynu a prachu a tvorba hviezd je veľmi nízka. Najvzdialenejšou z trojice galaxii je NGC3628, od ktorej nás delí približne 39 miliónov svetelných rokov a na fotografii ju vidíme vľavo. Najnápadnejšie na nej pri pohľade zo Zeme je jej tmavý prachový pás na vonkajšom okraji špirálných ramien, ktorý krásne pretína galaxiu a jej jasnú centrálnu časť. Prezýva sa tiež ako hamburgerová galaxia, práve kvôli jej vzhľadu, pozeráme sa na ňu priamo z boku. Práve táto galaxia najviac interagovala s vyššie spomínanou galaxiu M66 pred asi 800 miliónmi rokov.
Počas fotenia mi už trochu svietil Mesiac štyri dni po nove, ale i tak som získal celkom slušné dáta. Celková integrácia je jedna hodina. Medzitým som oblohu prešiel aj triedrom, nad východom som si pozrel jasnú guľovú hviezdokopu M13 v Herkulesovi, nad severným obzorom dvojitú hviezdokopu v Perzeovi a tiež túto trojicu galaxií, v ktorej som s istotou identifikoval najjasnejšieho člena tripletu. Cez oblohu mi dokonca preletel aj jeden meteor.