Messier 67
Veľmi stará a plná modrých tulákov
Veľmi stará a plná modrých tulákov
Otvorené hviezdokopy patria z vizuálneho hľadiska k najmenej atraktívnym objektom hlbokého vesmíru, ale keď sa človek pozrie 'pod kožu' týmto hviezdným zoskupeniam, zistí veľa zaujímavého. Napríklad táto, na prvý pohľad obyčajná otvorená hviezdokopa Messier 67 v súhvezdí Raka, vyzerá ako len zhluk hviezd. Pred pár dňami som túto otvorenku odfotil, aby som doplnil svoj zoznam Messierových objektov a začal sa o ňu bližšie zaujímať. A zistil som zaujímavé informácie. Pre vizuálnych pozorovateľov je to pomerne ľahký objekt na hranici viditeľnosti voľným okom, pri použití triédra ju môžeme pozorovať ako malý hmlistý obláčik, ak zoberieme väčší ďalekohľad, objekt sa nám postupne rozloží na jednotlivé hviezdy. Na večernej oblohe je jej obdobie viditeľnosti od konca januára do júna. Nájdeme ju 2° západne od hviezdy Acubens - najjasnejšej hviezdy súhvezdia Rak.
A teraz tie zaujímavejšie fakty. Patrí medzi najstaršie známe otvorené hviezdokopy a aj napriek tomu, že ide o otvorenku, jej vek je približne 4 miliardy rokov, čo je v prípade týchto objektov neskutočný vek, keďže väčšina otvorených hviezdokôp sa rozpadne v prvej miliarde rokov svojej existencie. Je vzdialená 2700 svetelných rokov od Zeme, je teda pomerne blízko, leží ďaleko od galaktickej roviny a tak je predmetom výskumu mnohých vedcov, keďže nie je takmer vôbec zatienená medzihviezdným prachom.
Aj na mojej fotke rozoznať rozdielne farby hviezd, do hviezdokopy patrí niekoľko zvláštnych modrých hviezd hlavnej postupnosti. Prezývajú sa blue straggler, čo v preklade znamená modrý tulák. Ide o zvláštny typ hviezd v otvorených a guľových hviezdokopách. Vyzerajú akoby vznikli neskôr ako ostatné hviezdy v kope, ale tým, že sú väčšie a horúcejšie a teda modrejšie, by mali žiť rýchlo a krátko, lenže pre tychto tulákov to neplatí. Prečo to tak je, nie je ešte úplne jasné, ale zrejme ide o to, že hviezda si dopĺňa hmotu a tým sa akoby omladzovala a to sa môže diať buď v tesnej dvojhviezde, kde dochádza k presunu hmoty medzi zložkami alebo pri pomalom splynutí hviezd.
Pri výskume tejto hviezdokopy bolo zistené, že okolo nej sa nachádza niekoľko hviezdnych zoskupení, ktoré patrili do tejto hviezdokopy, ale v priebehu času sa oddelili a vytvorili samostatné štruktúry. V zornom poli mojej fotky nájdeme hlavne jedno z nich a to vpravo hore od hviezdokopy. Zoskupenie okolo troch jasných hviezd tvoriacich trojuholník dostalo označenie Chupina 1 a pohybuje sa rovnakým smerom a rýchlosťou ako hlavná hviezdokopa. Nie je jasné, kedy sa objekt vytvoril, či hneď na začiatku alebo až v priebehu vekov.
Otvorené hviezdokopy sú výnimočné objekty hlbokého vesmíru a sú rovnako zaujímavé a fascinujúce ako ostatné objekty. Určite sa oplatí im venovať pozornosť, pretože môžu skrývať veľa nepoznaného.