Vo vesmíre slovné spojenie "zdanie klame" platí dvojnásobne. Tak napríklad zdanlivé susedstvo galaxie NGC7331 v súhvezdí Pegas, ktoré som takto odfotil pred pár týždňami nám ukazuje perspektívu vesmíru. Na fotke nájdeme minimálne 13 galaxií a spomínaná galaxia NGC7331 celej fotke dominuje v strede. O nej vieme, že je to pekná špirálna galaxia vzdialená približne 40 miliónov svetelných rokov, je štruktúrov podobná našej Galaxii. Je členom skupiny galaxií, do ktorej patrí aj galaxia NGC7320, ktorú nájdeme v spodnej časti fotografie. Ide o najjasnejšiu galaxiu, ktorá nie je zahrnutá v slávnom Messierovom katalógu a je teda pomerne ľahko pozorovateľná stredne veľkými ďalekohľadmi. Vyššie spomenutá galaxia NGC7320 tvorí s ďalšími štyrmi galaxiami známi Stephanov kvintet, lenže tá sa len premieta do Stephanovho kvarteta, ktoré tvoria zvyšne štyri galaxie, ktoré sú omnoho ďalej. Galaxie NGC7317, NGC7318 a NGC7319 sa totiž nachádzajú vo vzdialenostiach medzi 280 a 310 miliónmi svetelných rokov. Zaujímavá časť tohto zoskupenia je jednoznačne galaxia NGC7318, u ktorej vidíme dve jasné jadrá. Ide totiž o dve kolidujúce galaxie - obrovská zrážka dvoch hviezdnych ostrovov v ďalekom vesmíre.
Teraz sa pozrieme na zdanlivé okolie hlavného aktéra tejto fotografie. Na fotografii nad galaxiou NGC7331 môžeme pozorovať štyri zreteľné machuľky, ktoré by sme mohli považovať za satelitné galaxie, lenže perspektíva opäť klame. Ani jedna z týchto galaxií totiž nie je vzájomne gravitačne spojená v spoločnej kope galaxií. Ich vzdialenosti od Zeme sú v rozmedzí 290 až 300 miliónov svetelných rokov a galaxie NGC7335 a NGC7336, aj keď ich na pohľad delí len veľmi málo uhlových sekúnd, galaxia NGC7336 je vzdialená neuveriteľných 404 miliónov svetelných rokov a delí ich teda neprekonateľných 110 miliónov svetelných rokov. Ďalšie tri galaxie, ktoré som identifikoval na fotografii sú podobne vzdialené galaxie, napríklad NGC7326, vpravo v strede malý fliačik, je vzdialená 381 miliónov svetelných rokov. Trochu prekvapením pre mňa bol maličký fliačik napravo hore od stredu fotografie - galaxia so záludným označením PGC2051985. V databáze Simbad som o nej nenašiel nič konkrétne, čo sa týka vzdialenosti, odkaz na databázu NED neprezradil rovnako nič konkrétne, tak som našiel informácie o jej označení v databáze LEDA, kde je pod názvom LEDA2051985 a v nej som našiel informáciu len o meraní jej radiálnej rýchlosti. Na základe nej sa už dala odhadnúť jej vzdialenosť, ktorá vyšla po prepočte len niečo cez 37 miliónov svetelných rokov, čo je veľmi podobná vzdialenosť, ktorú má samotná galaxia NGC7331 v strede fotky. Žeby išlo o jej satelitnú trpasličiu galaxiu? Po prečítaní viacerých článkov som získal ďalšie informácie, ktoré mi nakoniec zrejme dali za pravdu. Označanie tejto galaxie totiž mätie, nie je o nej veľa informácií, ale viacero zdrojov sa zhoduje, že ide skutočne o satelitnú galaxiu veľkej galaxie NGC7331, takže jej označenie by bolo NGC7331-dwM.
Týchto 13 galaxií ukázalo skutočnú perspektívu vesmíru a hľadanie a skúmanie fotografie bola zábava a poskytla mi pohľad na krásu ale i temnotu vesmíru. Aj keď sa zdá, že galaxia NGC7331 je obklopená susedmi, v skutočnosti je osamotená a okolo nej je len obrovský prázdny priestor. Spoločnosť jej praqvdepodobne robia len drobné trpasličie satelitné galaxie, z ktorých jednu sa mi podarilo zachytiť, čo je neskutočné a som z toho nadšený. Relatívne blízke galaxie tvoriace spoločne skupinu sú desiatky miliónov svetelných rokov ďaleko. Na fotografii nájdeme ešte ďalšie minimálne dve galaxie, ktoré sa mi ale nepodarilo identifikovať, resp. označenia majú ale ich názvy sú len dlhá spleť písmen a číslic a v databázach som nenašiel žiadnu zmienku o ich vlastnostiach a teda neviem aká vzdialenosť nás od nich delí. Fotka odhalila pohľad do hlbín vesmíru a z tých všetkých miliónov sa mi až krúti hlava. I tak je to fascinujúce a už teraz plánujem ďalšie fotenie, ktoré mi ukáže krásu univerza, ktorá nás obklopuje.