Letný trojuholník: Vega, Deneb, Altair

Letný trojuholník s Mliečnou cestou, Credit: NASA/ESA/A.Fujii 

Ikonou letných mesiacov na nočnej oblohe je bezpochyby veľký asterizmus vhodne pomenovaný ako Letný trojuholník. Skladá sa z troch jasných hviezd, Vega v súhvezdí Lýra, Deneb v súhvezdí Labuť a Altair v súhvezdí Orol. Letný trojuholník môžeme teda v tomto období vidieť po celú noc. 

Názov Letný trojuholník, pochádza od rakúskeho astronóma Thomasa Oswalda, ktorý ho označoval ako "Grosses Dreieck" (veľký trojuholník), neskôr, v roku 1934, ho pomenoval "Sommerliches Dreieck" (letný trojuholník), ale až v päťdesiatich rokoch 20. storočia ho britský astronóm sir Patrick Moore spopularizoval a tak sa tento názov dostal do povedomia širokej verejnosti. Tento asterizmus, čo pomenováva výraznú skupinu hviezd, ktorá nepatrí do žiadneho súhvezdia, však popísali ako prví J. J. Littrow vo svojom atlase z roku 1866 a J. E. Bode, ktorý vo svojej mape hviezdy pospájal už v roku 1816, ale bez pomenovania. 

Po západe Slnka, keď sa súmrak prehlbuje do teplej júlovej noci, pozerajte sa na východ a zbadáte jagavú, modrobielu hviezdu, ktorej meno je Vega. Je to najjasnejšia hviezda trojuholníku a nachádza sa na jeho vrchole. Je dostatočne jasná, aby ste ju videli na nie ešte úplne tmavej oblohe a rovnako aj na presvetlenej oblohe nad mestami. Pokračujte vľavo dole, kým nenarazíte na ďalšiu jasnú súčasť trojuholníka, hviezdu Deneb v súhvezdí Labute. Vzdialenosť medzi týmito hviezdami je niečo cez 20° a ak spojíte dve takéto vzdialenosti a prejdete vpravo dole od hviezdy Deneb, nájdete v súhvezdí Orla tretiu jasnú hviezdu trojuholníka, ktorou je Altair. 

Ak máte šťastie a ste pod tmavou oblohou za bezmesačnej noci, uvidíte veľký bledý pás tiahnúci sa cez celú oblohu, Mliečnu cestu, ktorá prechádza práve cez spomínaný Letný trojuholník. Mliečna cesta nie je ničím iným, než disk našej vlastnej galaxie, zloženej z obrovského množstva hviezd, ktoré sa nám pri pohľade voľnými očami zlievajú do akejsi stuhy. Ak sa však rozhodnete preskúmať tento závoj ďalekohľadom, čaká vás mimoriadne úchvatný pohľad na nespočetné množstvo hviezd, hmlovín a hviezdokôp. 

Letný trojuholník slúži aj ako kalendár, označujúci ročné obdobie. Na konci júna sa všetky tri hviezdy ukazujú večer za súmraku na východe, čo znamená koniec jari a príchod leta, naopak ak sa nachádzajú vysoko na juhu a zapadajú už podvečer, je to neklamný znak toho, že leto končí a prichádza jeseň. 



Andrej Duboš

Poloha asterizmu na oblohe, Credit: Stellarium