Meteorický roj bez domova

Meteory osvetľujúce tmavú nočnú oblohu sú fascinujúce, počas roka ich môžeme vidieť prakticky ktorúkoľvek noc, najlepšie obdobia sú však počas aktivity niektorého z viacerých meteorických rojov. A práve jeden z najaktívnejších sa už blíži. Je prvým meteorickým rojom roka, maximum má tesne po začiatku roka a je pomenovaný po už neexistujúcom súhvezdí. Sú to Kvadrantidy.

Meteorický roj, Image Credit: Dai Jianfeng/IAU OAE 
Radiant Kvadrantíd, Image Credit: EarthSky.org

V prvých dňoch nového roka už začínajú aktivitu a nadchádzajúce maximum nastáva v noci z 3. na 4. januára, v počte meteorov patria Kvadrantidy medzi najaktívnejšie roje s frekvenciou medzi 60 až 120 meteorov za hodinu, čo sú porovnateľné hodnoty ako majú Perzeidy alebo Geminidy.

Ale prečo nie sú Kvadrantidy tak známe? Jednak ich najvyššia aktivita je krátka, trvá len pár hodín a tiež je to dátum výskytu. Január je najchladnejší mesiac v roku u nás. Pôvod meteorov z tohto roja bol odhalený pomerne nedávno. Je ním materské teleso, ktoré vedci považujú za vyhasnutú kométu – asteroid 2003 EH1 s dobou obehu okolo Slnka 5,5 roka. Názov roja pochádza zo súhvezdia Nástenný kvadrant (Quadrans Muralis), ktoré ale v roku 1938 Medzinárodná astronomická únia zrušila a veľká časť pripadla súhvezdiu Pastier (Bootes) spoločne s radiantom roja, preto sa niekedy roj nazýva ako Bootidy. A práve preto je tento roj bez domova.

Pre zaujímavosť, gravitačným pôsobením Jupiteru sa prúd častíc odsúva od dráhy Zeme a tým spôsobí, že za povedzme 1000 rokov už nebudú Kvadrantidy na našej oblohe aktívne. Maximum nastáva v noci z tretieho na štvrtého januára, výhodou tohto roja je, že radiant je cirkumpolárny a teda je v naších končinách nad obzorom celú noc a tak meteory môžeme pozorovať od večera do rána.


Andrej Duboš