V noci z piatka 10. mája na sobotu 11. mája 2024 nám príroda prichystala neuveriteľné divadlo. Polárnu žiaru tak silnú, že bola bezproblémov viditeľná na Slovensku voľným okom z okraja mesta. Už niekoľko dní bola na Slnku k nám natočená vysoko aktívna oblasť, ktorú som vyfotil aj pred dvoma dňami. Aj vtedy, počas môjho pozorovania, vyprodukovala silnú erupciu, ale okrem nej celé dni produkovala erupcie triedy X, teda tej najsilnejšiej. Všetok ten vyvrhnutý materiál v podobe koronálnej hmoty doputoval k Zemi v piatok, 10. mája a vytvoril geomagnetickú búrku atakujúcu najvyšší stupeň G5. Niečo, čo sme tu nemali už 19 rokov. Či dokonca ešte dlhšie.
Už cez deň bolo jasné, že následná polárna žiara bude silná. Počasie v mojej oblasti však nebolo moc prívetivé a do večera a noci to vyzeralo dosť neisto. Nakoniec sa ale zo severozápadu postupne rozpadávala oblačnosť. V čase, kedy už začala a prichádzali prvé fotky krásnej polárnej žiar som bol doma. Fotky a predpovede ma však presvedčili, aby som sa predsa len vybral von. Miesto som si však vybral len v poli na okraji mesta, žiadna tmavá nočná obloha. Voľným okom nebolo vidno nič, len sveteľný smog z mesta. Na fotkách ale obloha chytala červenkastý nádych, takže niečo tam bolo. Zo začiatku tak bolo mierne sklamanie. Hodiny ukazovali niečo po 23. hodine a teda prvú vlnu som nestihol. Fotiť som začal, keď si polárna žiara dávala šlofíka. To som ale nevedel, čo ma čaká. Predpovede začali ukazovať nárast, ako sa bude blížiť polnoc. Takže som samozrejme vytrval a oplatilo sa. Od východu som náznakmi videl slabúčku štruktúru. Na fotkách sa začínali ukazovať detailnejšie tvary a bolo jasné, že žiara naberá na sile. Po polnoci to doslova vybuchlo. Pri pohľade voľným okom sa stĺpce svetla začali rozprestierať po oblohe a po pár minútach siahali od východu na západ a dosahovali neskutočnú výšku. Nebeské svetlá sa mi dostali až priamo nad hlavu. Celá polovica oblohy bola zaliatá v neskutočne nádherných závojoch svetla, ktoré sa pomaly vlnilo. V západnej časti som nad mestom bezproblémov rozoznal jej červenkastý nádych. Obloha sa doslova rozžiarila, okolo mňa zrazu nebola až taká tma. Fotenie som na chvíľu nechal tak a len som stál a kochal sa tou nádherou. Bolo to obrovské, tajuplné a nádherné.
Na mieste som zotrval ešte asi hodinu. Chvíľkami to zoslablo ale vzápätí sa to znovu rozžiarilo. Zbalil som sa asi okolo jednej v noci, ale divadlo pokračovalo aj naďalej. Pri ceste domov som aj na osvetlenej ulici dokázal rozoznať na oblohe stuhy polárnej žiary. Tak bola intenzívna. Je to zážitok na celý život a ten pohľad mi zostane vrytý v pamäti navždy.
UPDATE 15. mája 2024: Až pár hodín a dní po tomto nevšednom úkaze sa dozvedáme ďalšie podrobnosti a skutočný rozsah. Geomagnetická búrka nakoniec dosiahla najvyššiu silu G5. Intenzita polárnej žiary bola tak silná, že bola viditeľná z miest, kde je to nevídané. Hlásená bola z Mexika, Floridy, či Puerto Rica. Nebeské divadlo sa podarilo zachytiť až z Namíbie! Podobnú udalosť sme tu mali v roku 2003, čiže sme boli svedkami polárnej žiary, ktorá tu nebola 21 rokov. Čo je neskutočné a som nesmierne štastný, že som bol toho svedkom.
Všetko to začalo na začiatku mája. V prvý deň tohto mesiaca sa k nám z východného okraju slnečného disku natočila nová aktívna oblasť, ktorá dostala označenie AR3664. Počas nasledujúcich siedmich dňoch sa tento región rozvíjal, rástol a jeho magnetizmus sa stával čoraz viac spletitý. V stredu, 8. mája začína pôsobivú jazdu. V priebehu niekoľkých hodín produkuje oblasť sedem erupcií najvyššej triedy X a množstvo erupcií strednej intenzity M. Všetky tieto udalosti sa odohrávali v čase, keď bola oblasť natočená priamo k našej planéte. Prvou významnou udalosťou je dlhotrvajúca slnečná erupcia X1.0, ktorá nastala ráno o 7:09 SELČ a bola spojená aj s výronom koronálnej hmoty (CME). Poobede toho istého dňa nastáva ďalšia erupcia, ktorá vyprodukovala druhý CME, ktorý bol o niečo rýchlejší, smerujúci k Zemi. Aktívny región AR3664 nestráca dych a večer, 20 minút pred polnocou, počas dvojitej erupcie, kde jedna z nich dosahuje opäť najvyššiu triedu X, vyvrháva smerom k Zemi v poradí už tretí CME. V tento deň teda oblasť 3664 vytvorila pôdu na udalosť, ktorá sa zapísala do dejín.
Nasledujúci deň, 9. mája, oblasť naďalej produkuje erupcie, pred poludním prichádza už štvrtý výron koronálnej hmoty spojený s erupciou triedy X2.2, smerujúci k našej planéte. A podvečer znovu X-ková erupcia. V tento deň som aj ja pozoroval a odfotografoval slnečný disk s touto obrovskou aktívnou oblasťou. Spravil som fotky fotosféry, kde krásne vidno množstvo slnečných škvŕn a tiež fotku chromosféry, kde vidno túto oblasť v plnom rozsahu. Fotky si môžete pozrieť vľavo a spomínaná aktívna oblasť sa nachádza dole vpravo na slnečnom disku.
V následnosti k týmto udalostiam vydáva Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) prvýkrát v tomto 25. slnečnom cykle predpoveď pre geomagnetickú búrku so silou G4, čo je predposledný stupeň z päťdielnej stupnice. Podľa modelov sa prvé dve masy koronálnej hmoty spoja, čo spôsobí, že sila dopadu na Zem bude o to silnejšia a prebehne niekedy počas piatka, 10. mája a krátko potom budú nasledovať ďalšie. Chytá sa toho verejnosť a média a tak všetky oči pozorovateľov smerujú v piatok poobede na monitory s údajmi zo satelitov. Rázová vlna nakoniec doráža k satelitom DSCOVR a ACE piatok, 10. mája o 18:40 SELČ. Rýchlosť slnečného vetra sa v okamihu zvyšuje z 450km/s na viac ako 700 km/s a zložka medziplanetárneho magnetického poľa Bz sa stáča na južnú orientáciu s hodnotou -40nT, čo znamená, že gaomagnetická búrka začína a bude skutočne silná. Tesne po 19-tej hodine nášho času prichádza silný impulz o sile 108nT a v priebehu trištvrte hodiny dosahuje geomagnetická búrka silu G4. Neskôr v noci, tesne pred prvou hodinou, v čase, keď pozorovatelia v Európe sledujú dychberúce stĺpy a stuhy extrémne jasnej polárnej žiary, dosahuje hodnoty G5. Nič také sme tu nemali od roku 2003, kedy sa vyskytla "Halloweenska geomagnetická búrka". Práve prebieha historická udalosť vo vesmírnom počasí. Geomagnitická búrka zostal na hodnotách G5 a G4 takmer 24 hodín. Ako bolo spomenuté vyššie v článku, polárnu žiaru bolo vidno z oblastí, kde je extrémne vzácna - Florida, Mexiko, či Namíbia. Aktívna oblasť produkovala aj naďalej silné erupcie, ktoré ale už vesmírne počasie v okolí Zeme príliš neovplyvnili.
Informácie o histórii tejto pamätnej udalosti som čerpal z článku od Kevin VE3EN na stránke SolarHam.com