Rok úžasných úkazov, stretnutí a pohľadov do ďalekého vesmíru.
Začal ako každý iný, pozorovaním Slnka už hneď koncom januára i vo februári. Na začiatku februára som dokončil svoj ďalší článok a to o krásnom súhvezdí Orión. Zimné Slnko v polovici februára vystriedal Mesiac, ktorý bol v konjunkcii s otvorenou hviezdokopou Plejády. Zákryty som pozoroval aj ja a popri tom som vyfotil aj planétu Jupiter.
V polovici marca som navštívil v rámci Dňa hvezdárni Nitrianskú hvezdáreň. V prvej polovici apríla som na poslednú chvíľu stihol kométu 12P/Pons-Brooks, ktorá sa už blížila k perihéliu.
Prišiel máj a Slnko nám prichystalo nevídané divadlo. V prvej polovici mesiaca som na ňom pozoroval krásne aktívne oblasti a ich aktivita vyvrcholila v noci z 10. na 11. mája, kedy k nám dorazila masa hmoty a vyprodukovala nádhernú polárnu žiaru bezproblémov viditeľnú voľným okom aj zo Slovenska. Niečo také sme tu nemali viac ako 20 rokov. Koncom mája som sa stretol s prvým slovenským kozmonautom Ivanom Bellom, a zhruba o mesiac neskôr som odfotil asi najkrajšie nočné svietiace oblaky v tomto roku.
Uprostred júla sa konala v Kamennej Porube akcia "Vesmír okolo nás" s krásnymi modelmi planét a o týzdeň neskôr som sa v Púchove stretol s legendou českej a slovenskej astronómie, Jiřím Grygarom. Na konci júla som navštívil najtmavšie miesto na Slovensku, Observatórium na Kolonickom sedle, ale cez deň a žiaľ, dnu som sa nedostal.
V auguste sa každoročne koná v Brne Festival planet, na ktorý som sa tento rok vydal aj ja. Skvelú atmosféru na druhý deň vystriedala návšteva na hvezdárni v Uherskom Brode. Na konci augusta som si konečne poskladal krásnu drevenú skladačku planetárnej sústavy.
September bol reštart môjho astrofotografovania, v strede mesiaca nastalo čiastočné zatmenie Mesiaca a pritom som odfotil niekoľko objektov hlbokého vesmíru. Na prelome astronomického leta a jesene som odfotil krásnu galaxiu M101 vo Veľkej medvedici. Začiatkom októbra sa mi podarilo vyfotiť slabšiu polárnu žiaru, ale október bol hlavne v znamení ďalšej krásnej kométy.
Kométa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS bola večer viditeľná nad západným obzorom a jediná smola bola, že Mesiac bol v tom čase okolo splnu a osvetľoval oblohu, inak by to bola najkrajšia kométa za posledných niekoľko rokov. Október a november som pokračoval vo fotení objektov hlbokého vesmíru, kedy sa mi podarilo vyfotiť napríklad krásnu planetárnu hmlovinu Helix, alebo zaujímavú hmlovinu Bublinka, či galaxiu M74 v súhvezdí Rýb.
Verím, že nasledujúci rok bude plný nádherných nebeských úkazov a opäť sa pozriem bližšia na krásne objekty v diaľavách vesmíru.
PRAJEM VÁM VŠETKO LEN TO NAJLEPŠIE A ČO NAJVIAC JASNÝCH NOCÍ POČAS CELÉHO ROKA 2025